Champions Hockey League, Internationell — nedsläpp tisdag 10 november kl. 17:30
KOOKooKoo – EBBEisbären Berlin
Underlag: odds 20:15, protokoll till 2026-10-04.
Jag ser KooKoo som mest sannolikt, där marknaden har Eisbären Berlin.
Coachens prognos efter 60 minuterPrognosen uppdateras varje timme fram till spelstopp. Odds från 20:15, protokoll till 2026-10-04. Mål och resultat enligt Elo+Poisson, samma som Bomben.
Coachen ser KooKoo som mest sannolikt, 60 procent, där marknaden har Eisbären Berlin.
Marknaden har Eisbären Berlin som favorit, 45 procent.
KooKoo har vunnit 1 av sina 5 senaste efter 60 minuter, Eisbären Berlin 3 av 5.
Folket överskattar tecken 1 med 30 procentenheter mot marknaden.
Mitt troligaste tecken 1
- Form: KooKoo 9 p på senaste 10, Eisbären Berlin 24 p. KooKoo två raka förluster.
- Hemma/borta: KooKoo 20 % vinster hemma, Eisbären Berlin 71 % borta.
Jag skriver med siffrorna ovan, mening för mening, inte som en språkmodell. Elo+Poisson på Powerplay-resultat.
Resultat och mål
Resultatmatris efter 60 minuter: KooKoo nedåt, Eisbären Berlin åt höger.
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5+ | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | <1 | <1 | <1 | <1 | <1 | <1 |
| 1 | <1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| 2 | 1 | 2 | 3 | 3 | 2 | 2 |
| 3 | 1 | 3 | 4 | 4 | 3 | 3 |
| 4 | 1 | 3 | 5 | 4 | 3 | 3 |
| 5+ | 3 | 7 | 11 | 10 | 7 | 7 |
Procent per ställning, enligt Elo+Poisson. 5+ samlar resten.
Över/under, mål efter 60 minuter
| Linje | Över | Under |
|---|---|---|
| 4,5 mål | 85 % | 15 % |
| 5,5 mål | 73 % | 27 % |
| 6,5 mål | 59 % | 41 % |
Båda lagen gör minst två mål: 73 %
Mål per lag, Bomben
Mest sannolikt resultat: 4-2 (4,5 %)
KooKoo
Eisbären Berlin
Från samma Elo+Poisson-modell som ger Förväntade mål när den visas — se ordlistan.
Lagen i siffror · Champions Hockey League, placering av 14
Grundserie och slutspel i SHL, HockeyAllsvenskan och SDHL från Swehockeys matchprotokoll — skott på mål, inte skottförsök, så ingen Corsi eller xG. Fetstil markerar den bättre siffran. Senast spelade match 2026-10-04. Placeringen gäller bland ligans lag med siffror, för valt fönster.
Form och inbördes
Tecknet gäller efter 60 minuter, det Powerplay rättar på, så en vinst efter förlängning står som O. Poängen räknas som i serien.
Senaste 10: 9 p, 2,8 gjorda / 3,5 insläppta per match. Två raka förluster. Hemma: 20 % vinster efter 60 min · 0,80 p/match · 2,9 gjorda / 4,0 insläppta.
Senaste 10: 24 p, 3,3 gjorda / 1,7 insläppta per match. Borta: 71 % vinster efter 60 min · 2,43 p/match · 3,9 gjorda / 2,3 insläppta.
Varför jag tycker så
Matchprotokoll saknas för minst ett av lagen, så här gäller den enklare modellen: lagens styrka enligt Elo på Powerplay-resultat, hemmafördelen, och de förväntade målen som följer av dem genom en Poisson-fördelning. Inga nyheter, skador eller laguppställningar ingår.
I Champions Hockey League rankar modellen KooKoo som 40:a och Eisbären Berlin som 63:a av 66, räknat på Powerplay-matcher.
Backtestat mot 33 723 matcher slår marknadens odds fortfarande modellen. Läs den som ett andra perspektiv, inte som facit.
Marknaden
| Odds | Implicerad | Öppning | |
|---|---|---|---|
| 1 | 2.85 | 33 % | 2.85 |
| X | 4.30 | 22 % | 4.30 |
| 2 | 2.10 | 45 % | 2.10 |
Tabell Champions Hockey League, 2026-27
Grundserien, räknad från alla spelade matcher hos Swehockey. 3 poäng för vinst, 2 efter förlängning eller straffar, 1 för förlust efter det.
| # | Lag | M | V | ÖV | ÖF | F | Mål | P |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Eisbären Berlin | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 8–5 | 9 |
| 2 | Liberec | 3 | 2 | 1 | 0 | 0 | 11–4 | 8 |
| 3 | Växjö | 3 | 2 | 0 | 1 | 0 | 11–5 | 7 |
| 4 | Plzen | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 14–6 | 6 |
| 5 | Rögle | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 8–7 | 6 |
| 6 | Pardubice | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 7–3 | 5 |
| 7 | Frölunda | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 13–4 | 4 |
| 8 | Fribourg-Gotteron | 3 | 1 | 0 | 1 | 1 | 12–9 | 4 |
| 9 | Kölner Haie | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6–4 | 4 |
| 10 | Adler Mannheim | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 4–3 | 3 |
| 11 | Skellefteå | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 6–6 | 3 |
| 12 | Graz | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 8–9 | 3 |
| 13 | HK Nitra | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 6–7 | 3 |
| 14 | Storhamar | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5–7 | 2 |
| 15 | Herning | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 5–8 | 2 |
| 16 | Servette | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 4–7 | 2 |
| 17 | Tappara | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1–6 | 1 |
| 18 | Klagenfurt | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1–2 | 0 |
| 19 | Davos | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2–5 | 0 |
| 20 | RB Salzburg | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 8–14 | 0 |
| 21 | Bordeaux GHC | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 7–26 | 0 |
Styrkeläge i Champions Hockey League, alla 66 lag
Modellens Elo-rating, byggd på Powerplay-matcher — inte ligans egen tabell.
| # | Lag | Elo | Matcher |
|---|---|---|---|
| 1 | Färjestad | 1605 | 34 |
| 2 | Luleå | 1597 | 25 |
| 3 | Skellefteå | 1573 | 35 |
| 4 | Frölunda | 1572 | 26 |
| 5 | ZSC Lions | 1564 | 23 |
| 6 | Plzen | 1557 | 5 |
| 7 | Växjö | 1547 | 28 |
| 8 | Servette | 1545 | 22 |
| 9 | Pardubice | 1545 | 12 |
| 10 | Rapperswil-Jona | 1540 | 12 |
| 11 | Kölner Haie | 1536 | 4 |
| 12 | Brynäs | 1535 | 14 |
| 13 | Trinec | 1532 | 12 |
| 14 | Fribourg-Gotteron | 1528 | 16 |
| 15 | Vitkovice | 1526 | 9 |
| 16 | Adler Mannheim | 1525 | 9 |
| 17 | Tappara | 1519 | 24 |
| 18 | Sheffield Steelers | 1515 | 5 |
| 19 | SaiPa | 1514 | 4 |
| 20 | Kometa Brno | 1512 | 5 |
| 21 | Comarch Cracovia | 1510 | 1 |
| 22 | Rögle | 1505 | 11 |
| 23 | RB Salzburg | 1503 | 28 |
| 24 | Wolfsburg | 1503 | 3 |
| 25 | Sparta Prag | 1502 | 20 |
| 26 | KalPa | 1501 | 7 |
| 27 | Bordeaux GHC | 1501 | 3 |
| 28 | Mountfield | 1500 | 7 |
| 29 | TH Unia Oświęcim | 1498 | 2 |
| 30 | Jukurit | 1498 | 7 |
| 31 | Lukko Rauma | 1498 | 12 |
| 32 | Ilves | 1497 | 17 |
| 33 | Lausanne | 1495 | 7 |
| 34 | Bern | 1494 | 5 |
| 35 | Grenoble Bruleurs de Loups | 1493 | 4 |
| 36 | HK Nitra | 1493 | 4 |
| 37 | Zug | 1493 | 13 |
| 38 | Liberec | 1491 | 3 |
| 39 | TPS Åbo | 1490 | 1 |
| 40 | KooKoo | 1490 | 4 |
| 41 | Innsbruck | 1489 | 7 |
| 42 | Red Bull München | 1488 | 9 |
| 43 | HK Olimpija | 1486 | 1 |
| 44 | Fischtown | 1483 | 14 |
| 45 | Straubing | 1482 | 10 |
| 46 | Davos | 1482 | 6 |
| 47 | Rouen Dragons | 1480 | 6 |
| 48 | Biel | 1478 | 8 |
| 49 | Slovan Bratislava | 1476 | 2 |
| 50 | Belfast Giants | 1474 | 7 |
| 51 | Villacher | 1473 | 2 |
| 52 | GKS Tychy | 1472 | 3 |
| 53 | Pelicans | 1472 | 11 |
| 54 | Ingolstadt | 1468 | 15 |
| 55 | HC Bolzano Foxes | 1466 | 7 |
| 56 | Storhamar | 1466 | 14 |
| 57 | Odense | 1464 | 3 |
| 58 | Graz | 1464 | 3 |
| 59 | Sønderjyske | 1461 | 3 |
| 60 | Herning | 1461 | 3 |
| 61 | HC Kosice | 1455 | 4 |
| 62 | Stavanger | 1452 | 6 |
| 63 | Eisbären Berlin | 1447 | 19 |
| 64 | Aalborg | 1444 | 6 |
| 65 | Fehervar | 1443 | 6 |
| 66 | Klagenfurt | 1433 | 12 |
Skador och laguppställningar finns inte här — ingen öppen källa för det än. Spelet lämnas in hos Svenska Spel.