NHL, USA — nedsläpp fredag 6 november kl. 01:00
PITPittsburgh Penguins – BOSBoston Bruins
Underlag: odds 20:15, protokoll till 2026-10-05.
Jag ser Pittsburgh Penguins som mest sannolikt, där marknaden har Boston Bruins.
Coachens prognos efter 60 minuterPrognosen uppdateras varje timme fram till spelstopp. Odds från 20:15, protokoll till 2026-10-05. Mål och resultat enligt Elo+Poisson, samma som Bomben.
Coachen ser Pittsburgh Penguins som mest sannolikt, 51 procent, där marknaden har Boston Bruins.
Skottandelen över tio matcher, 53 mot 48 procent, talar för Pittsburgh Penguins.
Folket underskattar tecken 1 med 8 procentenheter mot marknaden — det är där spelvärdet ligger.
Marknaden har Boston Bruins som favorit, 40 procent.
Senaste startmålvakten hos Boston Bruins har räddat 92,0 procent över fem starter mot 88,3 på andra sidan — men ingen källa säger vem som startar i kväll.
Pittsburgh Penguins senaste startmålvakt är S. Murashov, 0,1 räddade mål över snittet per 30 skott på 10 starter.
Boston Bruins senaste startmålvakt är J. Swayman, 0,3 räddade mål över snittet på 20 starter.
Pittsburgh Penguins har under Dan Muse tagit poäng i nivå med väntat över 50 matcher.
Boston Bruins har under Marco Sturm tagit poäng i nivå med väntat över 50 matcher.
Mitt troligaste tecken 1
- Form: Pittsburgh Penguins 8 p på senaste 10, Boston Bruins 20 p. Pittsburgh Penguins två raka förluster.
- Hemma/borta: Pittsburgh Penguins 14 % vinster hemma, Boston Bruins 38 % borta.
- Målvakter: S. Murashov 0,1 räddade mål över snittet per 30 skott på 10 starter, J. Swayman 0,3 räddade mål över snittet på 20.
- Skott: Pittsburgh Penguins har 53 % av skotten över tio matcher, Boston Bruins 48 %.
Jag skriver med siffrorna ovan, mening för mening, inte som en språkmodell. Modell v2 på matchprotokoll.
Resultat och mål
Resultatmatris efter 60 minuter: Pittsburgh Penguins nedåt, Boston Bruins åt höger.
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5+ | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | <1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 |
| 1 | <1 | 2 | 3 | 3 | 3 | 5 |
| 2 | 1 | 2 | 4 | 5 | 4 | 7 |
| 3 | 1 | 2 | 4 | 5 | 4 | 7 |
| 4 | <1 | 2 | 3 | 3 | 3 | 5 |
| 5+ | <1 | 2 | 3 | 4 | 3 | 5 |
Procent per ställning, enligt Elo+Poisson. 5+ samlar resten.
Över/under, mål efter 60 minuter
| Linje | Över | Under |
|---|---|---|
| 4,5 mål | 78 % | 22 % |
| 5,5 mål | 63 % | 37 % |
| 6,5 mål | 48 % | 52 % |
Båda lagen gör minst två mål: 69 %
Mål per lag, Bomben
Mest sannolikt resultat: 2-3 (4,9 %)
Pittsburgh Penguins
Boston Bruins
Från samma Elo+Poisson-modell som ger Förväntade mål när den visas — se ordlistan.
Lagen i siffror · NHL, placering av 33
Grundserie och slutspel i SHL, HockeyAllsvenskan och SDHL från Swehockeys matchprotokoll — skott på mål, inte skottförsök, så ingen Corsi eller xG. Fetstil markerar den bättre siffran. Senast spelade match 2026-10-05. Placeringen gäller bland ligans lag med siffror, för valt fönster.
Form och inbördes
Tecknet gäller efter 60 minuter, det Powerplay rättar på, så en vinst efter förlängning står som O. Poängen räknas som i serien.
Senaste 10: 8 p, 2,9 gjorda / 3,6 insläppta per match. Två raka förluster. Hemma: 14 % vinster efter 60 min · 1,43 p/match · 3,1 gjorda / 2,6 insläppta.
Senaste 10: 20 p, 3,8 gjorda / 2,5 insläppta per match. Borta: 38 % vinster efter 60 min · 1,50 p/match · 2,9 gjorda / 2,8 insläppta.
| 8 mars 26 | Pittsburgh Penguins – Boston Bruins NHL | 4-4 | X |
| 4 mars 26 | Boston Bruins – Pittsburgh Penguins NHL | 2-1 | 1 |
| 11 jan. 26 | Boston Bruins – Pittsburgh Penguins NHL | 1-0 | 1 |
Varför jag tycker så
Modell v2 väger tre saker från lagens matchprotokoll — styrka enligt Elo på 60-minutersresultat, schemat (vila, matcher senaste veckan), och skotten (andel och volym över tio matcher). Staplarna visar hur mycket var och en drar åt hemma- eller bortaseger. Inga nyheter, skador eller laguppställningar ingår.
Tränad på 19 588 matcher i SHL, HockeyAllsvenskan, SDHL och NHL; protokoll till 2026-10-05. Den enklare Elo+Poisson-modellen säger 32 / 19 / 49.
Backtestad mot 9 610 matcher: bättre än Elo ensam, men en kalibrerad marknad slår den. Läs den som ett andra perspektiv, inte som facit.
Marknaden
| Odds | Implicerad | Öppning | |
|---|---|---|---|
| 1 | 2.63 | 37 % | 2.48 |
| X | 4.20 | 23 % | 4.20 |
| 2 | 2.43 | 40 % | 2.55 |
Tabell NHL, 2026-27
Grundserien, räknad från alla spelade matcher hos Swehockey. 3 poäng för vinst, 2 efter förlängning eller straffar, 1 för förlust efter det.
| # | Lag | M | V | ÖV | ÖF | F | Mål | P |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Carolina Hurricanes | 17 | 11 | 1 | 2 | 3 | 64–40 | 37 |
| 2 | Minnesota Wild | 17 | 11 | 0 | 3 | 3 | 56–38 | 36 |
| 3 | Edmonton Oilers | 16 | 9 | 2 | 3 | 2 | 67–48 | 34 |
| 4 | Boston Bruins | 16 | 8 | 3 | 1 | 4 | 58–38 | 31 |
| 5 | Vegas Golden Knights | 17 | 8 | 2 | 2 | 5 | 58–49 | 30 |
| 6 | Ottawa Senators | 17 | 8 | 2 | 1 | 6 | 54–52 | 29 |
| 7 | Colorado Avalanche | 16 | 9 | 0 | 1 | 6 | 66–53 | 28 |
| 8 | Tampa Bay Lightning | 14 | 8 | 1 | 2 | 3 | 52–45 | 28 |
| 9 | Utah Mammoth | 16 | 8 | 2 | 0 | 6 | 57–54 | 28 |
| 10 | New Jersey Devils | 15 | 7 | 3 | 0 | 5 | 52–43 | 27 |
| 11 | Florida Panthers | 16 | 7 | 2 | 2 | 5 | 52–47 | 27 |
| 12 | Montreal Canadiens | 15 | 6 | 3 | 3 | 3 | 52–47 | 27 |
| 13 | Dallas Stars | 15 | 6 | 3 | 1 | 5 | 44–36 | 25 |
| 14 | Toronto Maple Leafs | 17 | 7 | 1 | 2 | 7 | 62–56 | 25 |
| 15 | Seattle Kraken | 15 | 6 | 3 | 1 | 5 | 54–53 | 25 |
| 16 | New York Rangers | 16 | 8 | 0 | 1 | 7 | 48–47 | 25 |
| 17 | Washington Capitals | 14 | 7 | 1 | 0 | 6 | 49–48 | 23 |
| 18 | St. Louis Blues | 15 | 7 | 0 | 1 | 7 | 45–45 | 22 |
| 19 | Detroit Red Wings | 16 | 5 | 2 | 3 | 6 | 48–50 | 22 |
| 20 | Nashville Predators | 15 | 5 | 1 | 5 | 4 | 46–48 | 22 |
| 21 | Buffalo Sabres | 15 | 5 | 2 | 3 | 5 | 44–51 | 22 |
| 22 | Calgary Flames | 16 | 7 | 0 | 1 | 8 | 39–55 | 22 |
| 23 | New York Islanders | 14 | 5 | 2 | 2 | 5 | 40–39 | 21 |
| 24 | Anaheim Ducks | 15 | 6 | 1 | 1 | 7 | 54–57 | 21 |
| 25 | San Jose Sharks | 17 | 2 | 5 | 1 | 9 | 44–61 | 17 |
| 26 | Winnipeg Jets | 16 | 4 | 1 | 3 | 8 | 39–58 | 17 |
| 27 | Philadelphia Flyers | 17 | 4 | 0 | 4 | 9 | 37–58 | 16 |
| 28 | Los Angeles Kings | 14 | 3 | 2 | 2 | 7 | 43–47 | 15 |
| 29 | Pittsburgh Penguins | 15 | 2 | 3 | 2 | 8 | 49–52 | 14 |
| 30 | Columbus Blue Jackets | 13 | 2 | 4 | 0 | 7 | 36–41 | 14 |
| 31 | Chicago Blackhawks | 16 | 3 | 1 | 1 | 11 | 36–63 | 12 |
| 32 | Vancouver Canucks | 17 | 1 | 2 | 1 | 13 | 51–77 | 8 |
Styrkeläge i NHL, alla 76 lag
Modellens Elo-rating, byggd på Powerplay-matcher — inte ligans egen tabell.
| # | Lag | Elo | Matcher |
|---|---|---|---|
| 1 | Carolina Hurricanes | 1645 | 357 |
| 2 | Buffalo Sabres | 1634 | 332 |
| 3 | St.Louis | 1626 | 205 |
| 4 | Montreal Canadiens | 1609 | 320 |
| 5 | Toronto | 1602 | 220 |
| 6 | Las Vegas | 1601 | 63 |
| 7 | Vegas Golden Knights | 1577 | 371 |
| 8 | Florida | 1569 | 175 |
| 9 | Washington Capitals | 1562 | 339 |
| 10 | Ottawa Senators | 1561 | 320 |
| 11 | Minnesota Wild | 1555 | 316 |
| 12 | Calgary | 1553 | 202 |
| 13 | Pittsburgh | 1551 | 254 |
| 14 | Philadelphia Flyers | 1549 | 314 |
| 15 | Boston Bruins | 1549 | 344 |
| 16 | Dallas | 1548 | 183 |
| 17 | Boston | 1544 | 269 |
| 18 | Colorado | 1543 | 211 |
| 19 | St. Louis Blues | 1542 | 294 |
| 20 | Colorado Avalanche | 1542 | 364 |
| 21 | Edmonton | 1537 | 206 |
| 22 | Tampa Bay | 1533 | 208 |
| 23 | Dallas Stars | 1524 | 379 |
| 24 | Los Angeles | 1523 | 218 |
| 25 | Minnesota | 1521 | 160 |
| 26 | Tampa Bay Lightning | 1517 | 353 |
| 27 | Washington | 1515 | 256 |
| 28 | Utah Mammoth | 1514 | 139 |
| 29 | Pittsburgh Penguins | 1514 | 330 |
| 30 | NY Rangers | 1512 | 301 |
| 31 | C Hagelin, NYR | 1511 | 6 |
| 32 | NY Islanders | 1511 | 215 |
| 33 | Carolina | 1509 | 165 |
| 34 | Detroit Red Wings | 1503 | 319 |
| 35 | Jarome Iginla, BOS | 1502 | 1 |
| 36 | Eric Staal, CAR | 1502 | 1 |
| 37 | Arizona | 1501 | 135 |
| 38 | Marian Gaborik, LA | 1501 | 2 |
| 39 | Anze Kopitar, LA | 1500 | 4 |
| 40 | Patrick Kane, USA | 1500 | 2 |
| 41 | Martin St-Louis, NYR | 1500 | 2 |
| 42 | J Malkin, PIT | 1500 | 2 |
| 43 | Winnipeg | 1499 | 181 |
| 44 | Thomas Vanek, MON | 1498 | 1 |
| 45 | Claude Giroux, PHI | 1498 | 1 |
| 46 | E Karlsson, OTT | 1498 | 1 |
| 47 | Edmonton Oilers | 1497 | 398 |
| 48 | Columbus | 1497 | 175 |
| 49 | Nashville | 1495 | 173 |
| 50 | Calgary Flames | 1494 | 288 |
| 51 | San Jose Sharks | 1493 | 279 |
| 52 | M Pacioretty, MON | 1490 | 1 |
| 53 | Vancouver | 1484 | 261 |
| 54 | Anaheim Ducks | 1478 | 301 |
| 55 | Arizona Coyotes | 1469 | 122 |
| 56 | Anaheim | 1466 | 215 |
| 57 | New Jersey Devils | 1463 | 337 |
| 58 | Winnipeg Jets | 1452 | 332 |
| 59 | Columbus Blue Jackets | 1445 | 245 |
| 60 | San Jose | 1443 | 197 |
| 61 | Nashville Predators | 1443 | 327 |
| 62 | Toronto Maple Leafs | 1442 | 387 |
| 63 | Ottawa | 1439 | 234 |
| 64 | New York Rangers | 1439 | 362 |
| 65 | Buffalo | 1433 | 195 |
| 66 | Florida Panthers | 1433 | 363 |
| 67 | Los Angeles Kings | 1425 | 338 |
| 68 | New York Islanders | 1416 | 313 |
| 69 | Montreal | 1416 | 176 |
| 70 | Detroit | 1413 | 248 |
| 71 | Chicago | 1411 | 233 |
| 72 | Chicago Blackhawks | 1403 | 246 |
| 73 | New Jersey | 1400 | 228 |
| 74 | Seattle Kraken | 1395 | 276 |
| 75 | Philadelphia | 1386 | 247 |
| 76 | Vancouver Canucks | 1334 | 338 |
Skador och laguppställningar finns inte här — ingen öppen källa för det än. Spelet lämnas in hos Svenska Spel.