Champions Hockey League, Internationell — nedsläpp tisdag 10 november kl. 19:00
RBKRögle – SKESkellefteå
Underlag: odds 20:15, protokoll till 2026-10-06, 5 nyheter.
Jag lutar åt Skellefteå — mer än marknaden gör.
Coachens prognos efter 60 minuterPrognosen uppdateras varje timme fram till spelstopp. Odds från 20:15, protokoll till 2026-10-06. Mål och resultat enligt Elo+Poisson, samma som Bomben.
Marknaden har Skellefteå som favorit, 41 procent.
Skellefteå är det starkare laget på rating, 1 653 mot 1 605.
Chanskvaliteten över tio matcher, xG-andel 58 mot 66 procent, talar för Skellefteå.
Skottandelen över tio matcher, 55 mot 60 procent, talar för Skellefteå.
Coachen har Skellefteå på 44 procent, 3 procentenheter över marknaden.
Rögle har vunnit 2 av sina 5 senaste efter 60 minuter, Skellefteå 4 av 5.
Rögles senaste startmålvakt är Arvid Holm.
Skellefteås senaste startmålvakt är Strauss Mann.
Rögle har under Dan Tangnes tagit poäng i nivå med väntat över 50 matcher.
Skellefteå har under Daniel Hermansson tagit 0,1 poäng mer per match än väntat över 50 matcher.
Mitt troligaste tecken 2
- Form: Rögle 15 p på senaste 10, Skellefteå 22 p. Skellefteå fyra raka vinster.
- Hemma/borta: Rögle 67 % vinster hemma, Skellefteå 43 % borta.
Jag skriver med siffrorna ovan, mening för mening, inte som en språkmodell. Modell v2 på matchprotokoll.
Resultat och mål
Resultatmatris efter 60 minuter: Rögle nedåt, Skellefteå åt höger.
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5+ | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | <1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| 1 | 1 | 3 | 5 | 5 | 4 | 4 |
| 2 | 1 | 4 | 6 | 6 | 5 | 5 |
| 3 | 1 | 3 | 4 | 5 | 3 | 4 |
| 4 | 1 | 2 | 3 | 3 | 2 | 2 |
| 5+ | <1 | 1 | 2 | 2 | 1 | 2 |
Procent per ställning, enligt Elo+Poisson. 5+ samlar resten.
Över/under, mål efter 60 minuter
| Linje | Över | Under |
|---|---|---|
| 4,5 mål | 61 % | 39 % |
| 5,5 mål | 44 % | 56 % |
| 6,5 mål | 29 % | 71 % |
Båda lagen gör minst två mål: 54 %
Mål per lag, Bomben
Mest sannolikt resultat: 2-3 (5,9 %)
Rögle
Skellefteå
Från samma Elo+Poisson-modell som ger Förväntade mål när den visas — se ordlistan.
Lagen i siffror · Champions Hockey League, placering av 14
Grundserie och slutspel i SHL, HockeyAllsvenskan och SDHL från Swehockeys matchprotokoll — skott på mål, inte skottförsök, så ingen Corsi eller xG. Fetstil markerar den bättre siffran. Senast spelade match 2026-10-06. Placeringen gäller bland ligans lag med siffror, för valt fönster.
Form och inbördes
Tecknet gäller efter 60 minuter, det Powerplay rättar på, så en vinst efter förlängning står som O. Poängen räknas som i serien.
Senaste 10: 15 p, 2,6 gjorda / 2,9 insläppta per match. Hemma: 67 % vinster efter 60 min · 2,22 p/match · 2,8 gjorda / 1,6 insläppta.
Senaste 10: 22 p, 3,4 gjorda / 2,3 insläppta per match. Fyra raka vinster. Borta: 43 % vinster efter 60 min · 1,57 p/match · 3,0 gjorda / 2,4 insläppta.
| 10 okt. 26 | Skellefteå – Rögle SHL | 3-2 | 1 |
| 2 maj 26 | Skellefteå – Rögle SHL | 7-3 | 1 |
| 30 apr. 26 | Rögle – Skellefteå SHL | 2-3 | 2 |
| 28 apr. 26 | Rögle – Skellefteå SHL | 1-1 | X |
| 25 apr. 26 | Skellefteå – Rögle SHL | 5-1 | 1 |
| 23 apr. 26 | Skellefteå – Rögle SHL | 4-1 | 1 |
| 10 mars 26 | Skellefteå – Rögle SHL | 3-5 | 2 |
| 24 jan. 26 | Rögle – Skellefteå SHL | 5-0 | 1 |
| 20 nov. 25 | Rögle – Skellefteå SHL | 2-3 | 2 |
| 16 sep. 25 | Skellefteå – Rögle SHL | 5-2 | 1 |
Varför jag tycker så
Modell v2 väger tre saker från lagens matchprotokoll — styrka enligt Elo på 60-minutersresultat, schemat (vila, matcher senaste veckan), och skotten (andel och volym över tio matcher). Staplarna visar hur mycket var och en drar åt hemma- eller bortaseger. Inga nyheter, skador eller laguppställningar ingår.
Tränad på 19 588 matcher i SHL, HockeyAllsvenskan, SDHL och NHL; protokoll till 2026-10-06. Den enklare Elo+Poisson-modellen säger 34 / 19 / 47.
Backtestad mot 9 610 matcher: bättre än Elo ensam, men en kalibrerad marknad slår den. Läs den som ett andra perspektiv, inte som facit.
Marknaden
| Odds | Implicerad | Öppning | |
|---|---|---|---|
| 1 | 2.63 | 36 % | 2.63 |
| X | 4.00 | 23 % | 4.00 |
| 2 | 2.30 | 41 % | 2.30 |
Senaste nytt
- 5 nov. 26Hermanssons tydliga besked om Sverige och Ryssland hockeynews.se
- 4 nov. 26Skadebesked i Rögle – flera spelare nära comeback hockeynews.se
- 4 nov. 26Skellefteås besked efter Rysslandsbeslutet: ”Står fullt ut bakom” hockeynews.se
- 4 nov. 26FACIT: 13 kom in på Skellefteås NIU – var är de nu? hockeynews.se
- 3 nov. 26Skellefteås skadebesked – Haara tillbaka på is hockeynews.se
Tabell Champions Hockey League, 2026-27
Grundserien, räknad från alla spelade matcher hos Swehockey. 3 poäng för vinst, 2 efter förlängning eller straffar, 1 för förlust efter det.
| # | Lag | M | V | ÖV | ÖF | F | Mål | P |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Eisbären Berlin | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 8–5 | 9 |
| 2 | Liberec | 3 | 2 | 1 | 0 | 0 | 11–4 | 8 |
| 3 | Växjö | 3 | 2 | 0 | 1 | 0 | 11–5 | 7 |
| 4 | Plzen | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 14–6 | 6 |
| 5 | Rögle | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 8–7 | 6 |
| 6 | Pardubice | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 7–3 | 5 |
| 7 | Frölunda | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 13–4 | 4 |
| 8 | Fribourg-Gotteron | 3 | 1 | 0 | 1 | 1 | 12–9 | 4 |
| 9 | Kölner Haie | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6–4 | 4 |
| 10 | Adler Mannheim | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 4–3 | 3 |
| 11 | Skellefteå | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 6–6 | 3 |
| 12 | Graz | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 8–9 | 3 |
| 13 | HK Nitra | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 6–7 | 3 |
| 14 | Storhamar | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5–7 | 2 |
| 15 | Herning | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 5–8 | 2 |
| 16 | Servette | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 4–7 | 2 |
| 17 | Tappara | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1–6 | 1 |
| 18 | Klagenfurt | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1–2 | 0 |
| 19 | Davos | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2–5 | 0 |
| 20 | RB Salzburg | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 8–14 | 0 |
| 21 | Bordeaux GHC | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 7–26 | 0 |
Styrkeläge i Champions Hockey League, alla 66 lag
Modellens Elo-rating, byggd på Powerplay-matcher — inte ligans egen tabell.
| # | Lag | Elo | Matcher |
|---|---|---|---|
| 1 | Färjestad | 1605 | 34 |
| 2 | Luleå | 1597 | 25 |
| 3 | Skellefteå | 1573 | 35 |
| 4 | Frölunda | 1572 | 26 |
| 5 | ZSC Lions | 1564 | 23 |
| 6 | Plzen | 1557 | 5 |
| 7 | Växjö | 1547 | 28 |
| 8 | Servette | 1545 | 22 |
| 9 | Pardubice | 1545 | 12 |
| 10 | Rapperswil-Jona | 1540 | 12 |
| 11 | Kölner Haie | 1536 | 4 |
| 12 | Brynäs | 1535 | 14 |
| 13 | Trinec | 1532 | 12 |
| 14 | Fribourg-Gotteron | 1528 | 16 |
| 15 | Vitkovice | 1526 | 9 |
| 16 | Adler Mannheim | 1525 | 9 |
| 17 | Tappara | 1519 | 24 |
| 18 | Sheffield Steelers | 1515 | 5 |
| 19 | SaiPa | 1514 | 4 |
| 20 | Kometa Brno | 1512 | 5 |
| 21 | Comarch Cracovia | 1510 | 1 |
| 22 | Rögle | 1505 | 11 |
| 23 | RB Salzburg | 1503 | 28 |
| 24 | Wolfsburg | 1503 | 3 |
| 25 | Sparta Prag | 1502 | 20 |
| 26 | KalPa | 1501 | 7 |
| 27 | Bordeaux GHC | 1501 | 3 |
| 28 | Mountfield | 1500 | 7 |
| 29 | TH Unia Oświęcim | 1498 | 2 |
| 30 | Jukurit | 1498 | 7 |
| 31 | Lukko Rauma | 1498 | 12 |
| 32 | Ilves | 1497 | 17 |
| 33 | Lausanne | 1495 | 7 |
| 34 | Bern | 1494 | 5 |
| 35 | Grenoble Bruleurs de Loups | 1493 | 4 |
| 36 | HK Nitra | 1493 | 4 |
| 37 | Zug | 1493 | 13 |
| 38 | Liberec | 1491 | 3 |
| 39 | TPS Åbo | 1490 | 1 |
| 40 | KooKoo | 1490 | 4 |
| 41 | Innsbruck | 1489 | 7 |
| 42 | Red Bull München | 1488 | 9 |
| 43 | HK Olimpija | 1486 | 1 |
| 44 | Fischtown | 1483 | 14 |
| 45 | Straubing | 1482 | 10 |
| 46 | Davos | 1482 | 6 |
| 47 | Rouen Dragons | 1480 | 6 |
| 48 | Biel | 1478 | 8 |
| 49 | Slovan Bratislava | 1476 | 2 |
| 50 | Belfast Giants | 1474 | 7 |
| 51 | Villacher | 1473 | 2 |
| 52 | GKS Tychy | 1472 | 3 |
| 53 | Pelicans | 1472 | 11 |
| 54 | Ingolstadt | 1468 | 15 |
| 55 | HC Bolzano Foxes | 1466 | 7 |
| 56 | Storhamar | 1466 | 14 |
| 57 | Odense | 1464 | 3 |
| 58 | Graz | 1464 | 3 |
| 59 | Sønderjyske | 1461 | 3 |
| 60 | Herning | 1461 | 3 |
| 61 | HC Kosice | 1455 | 4 |
| 62 | Stavanger | 1452 | 6 |
| 63 | Eisbären Berlin | 1447 | 19 |
| 64 | Aalborg | 1444 | 6 |
| 65 | Fehervar | 1443 | 6 |
| 66 | Klagenfurt | 1433 | 12 |
Skador och laguppställningar finns inte här — ingen öppen källa för det än. Spelet lämnas in hos Svenska Spel.