Champions Hockey League, Internationell — nedsläpp tisdag 10 november kl. 19:00
VLHVäxjö – FHCFrölunda
Underlag: odds 20:15, protokoll till 2026-10-06, 4 nyheter.
Jag lutar åt Frölunda — mer än marknaden gör.
Coachens prognos efter 60 minuterPrognosen uppdateras varje timme fram till spelstopp. Odds från 20:15, protokoll till 2026-10-06. Mål och resultat enligt Elo+Poisson, samma som Bomben.
Skottandelen över tio matcher, 48 mot 51 procent, talar för Frölunda.
Marknaden har Frölunda som favorit, 42 procent.
Frölundas målvakter och försvar har släppt in 0,2 mål fler än väntat per match över 20 matcher, Växjös 0,6 fler.
Frölunda är det starkare laget på rating, 1 636 mot 1 602.
Coachen har Frölunda på 45 procent, 3 procentenheter över marknaden.
Växjös senaste startmålvakt är Ludvig Persson.
Frölundas senaste startmålvakt är Tobias Normann.
Växjö har under Björn Hellkvist tagit poäng i nivå med väntat över 50 matcher.
Frölunda har under Robert Ohlsson tagit poäng i nivå med väntat över 50 matcher.
Mitt troligaste tecken 2
- Form: Växjö 10 p på senaste 10, Frölunda 17 p. Växjö tre raka förluster.
- Hemma/borta: Växjö 56 % vinster hemma, Frölunda 44 % borta.
Jag skriver med siffrorna ovan, mening för mening, inte som en språkmodell. Modell v2 på matchprotokoll.
Resultat och mål
Resultatmatris efter 60 minuter: Växjö nedåt, Frölunda åt höger.
| 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5+ | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0 | 1 | 2 | 3 | 2 | 2 | 2 |
| 1 | 1 | 4 | 6 | 5 | 4 | 4 |
| 2 | 2 | 4 | 6 | 6 | 4 | 4 |
| 3 | 1 | 3 | 5 | 4 | 3 | 3 |
| 4 | 1 | 2 | 3 | 2 | 2 | 2 |
| 5+ | <1 | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 |
Procent per ställning, enligt Elo+Poisson. 5+ samlar resten.
Över/under, mål efter 60 minuter
| Linje | Över | Under |
|---|---|---|
| 4,5 mål | 57 % | 43 % |
| 5,5 mål | 40 % | 60 % |
| 6,5 mål | 25 % | 75 % |
Båda lagen gör minst två mål: 50 %
Mål per lag, Bomben
Mest sannolikt resultat: 2-2 (6,3 %)
Växjö
Frölunda
Från samma Elo+Poisson-modell som ger Förväntade mål när den visas — se ordlistan.
Lagen i siffror · Champions Hockey League, placering av 14
Grundserie och slutspel i SHL, HockeyAllsvenskan och SDHL från Swehockeys matchprotokoll — skott på mål, inte skottförsök, så ingen Corsi eller xG. Fetstil markerar den bättre siffran. Senast spelade match 2026-10-06. Placeringen gäller bland ligans lag med siffror, för valt fönster.
Form och inbördes
Tecknet gäller efter 60 minuter, det Powerplay rättar på, så en vinst efter förlängning står som O. Poängen räknas som i serien.
Senaste 10: 10 p, 1,5 gjorda / 2,6 insläppta per match. Tre raka förluster. Hemma: 56 % vinster efter 60 min · 1,89 p/match · 3,1 gjorda / 2,7 insläppta.
Senaste 10: 17 p, 4,2 gjorda / 2,3 insläppta per match. Borta: 44 % vinster efter 60 min · 1,44 p/match · 2,9 gjorda / 2,6 insläppta.
| 19 sep. 26 | Frölunda – Växjö SHL | 5-4 | 1 |
| 10 feb. 26 | Frölunda – Växjö SHL | 1-2 | 2 |
| 5 feb. 26 | Växjö – Frölunda SHL | 1-3 | 2 |
| 3 jan. 26 | Växjö – Frölunda SHL | 2-2 | X |
| 30 okt. 25 | Frölunda – Växjö SHL | 3-0 | 1 |
| 14 aug. 25 | Frölunda – Växjö Vänskapsmatcher | 2-2 | X |
| 1 feb. 25 | Frölunda – Växjö SHL | 2-1 | 1 |
| 9 jan. 25 | Växjö – Frölunda SHL | 2-2 | X |
| 5 dec. 24 | Frölunda – Växjö SHL | 1-2 | 2 |
| 19 okt. 24 | Växjö – Frölunda SHL | 1-0 | 1 |
Varför jag tycker så
Modell v2 väger tre saker från lagens matchprotokoll — styrka enligt Elo på 60-minutersresultat, schemat (vila, matcher senaste veckan), och skotten (andel och volym över tio matcher). Staplarna visar hur mycket var och en drar åt hemma- eller bortaseger. Inga nyheter, skador eller laguppställningar ingår.
Tränad på 19 588 matcher i SHL, HockeyAllsvenskan, SDHL och NHL; protokoll till 2026-10-06. Den enklare Elo+Poisson-modellen säger 37 / 20 / 43.
Backtestad mot 9 610 matcher: bättre än Elo ensam, men en kalibrerad marknad slår den. Läs den som ett andra perspektiv, inte som facit.
Marknaden
| Odds | Implicerad | Öppning | |
|---|---|---|---|
| 1 | 2.63 | 36 % | 2.63 |
| X | 4.10 | 23 % | 4.10 |
| 2 | 2.25 | 42 % | 2.25 |
Senaste nytt
- 4 nov. 26Två Växjötalanger belönas med rookiekontrakt hockeynews.se
- 4 nov. 26Olle Karlsson och Ola Palme skriver rookiekontrakt Växjö (klubben)
- 3 nov. 26Uppgifter: Dragkamp om SHL-centern hockeynews.se
- 3 nov. 26Hellkvists första ord efter sparkningen: ”Jag kommer att...” hockeynews.se
Tabell Champions Hockey League, 2026-27
Grundserien, räknad från alla spelade matcher hos Swehockey. 3 poäng för vinst, 2 efter förlängning eller straffar, 1 för förlust efter det.
| # | Lag | M | V | ÖV | ÖF | F | Mål | P |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Eisbären Berlin | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 8–5 | 9 |
| 2 | Liberec | 3 | 2 | 1 | 0 | 0 | 11–4 | 8 |
| 3 | Växjö | 3 | 2 | 0 | 1 | 0 | 11–5 | 7 |
| 4 | Plzen | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 14–6 | 6 |
| 5 | Rögle | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 8–7 | 6 |
| 6 | Pardubice | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 7–3 | 5 |
| 7 | Frölunda | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 13–4 | 4 |
| 8 | Fribourg-Gotteron | 3 | 1 | 0 | 1 | 1 | 12–9 | 4 |
| 9 | Kölner Haie | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6–4 | 4 |
| 10 | Adler Mannheim | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 4–3 | 3 |
| 11 | Skellefteå | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 6–6 | 3 |
| 12 | Graz | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 8–9 | 3 |
| 13 | HK Nitra | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 6–7 | 3 |
| 14 | Storhamar | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 5–7 | 2 |
| 15 | Herning | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 5–8 | 2 |
| 16 | Servette | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 4–7 | 2 |
| 17 | Tappara | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1–6 | 1 |
| 18 | Klagenfurt | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1–2 | 0 |
| 19 | Davos | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2–5 | 0 |
| 20 | RB Salzburg | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 8–14 | 0 |
| 21 | Bordeaux GHC | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 7–26 | 0 |
Styrkeläge i Champions Hockey League, alla 66 lag
Modellens Elo-rating, byggd på Powerplay-matcher — inte ligans egen tabell.
| # | Lag | Elo | Matcher |
|---|---|---|---|
| 1 | Färjestad | 1605 | 34 |
| 2 | Luleå | 1597 | 25 |
| 3 | Skellefteå | 1573 | 35 |
| 4 | Frölunda | 1572 | 26 |
| 5 | ZSC Lions | 1564 | 23 |
| 6 | Plzen | 1557 | 5 |
| 7 | Växjö | 1547 | 28 |
| 8 | Servette | 1545 | 22 |
| 9 | Pardubice | 1545 | 12 |
| 10 | Rapperswil-Jona | 1540 | 12 |
| 11 | Kölner Haie | 1536 | 4 |
| 12 | Brynäs | 1535 | 14 |
| 13 | Trinec | 1532 | 12 |
| 14 | Fribourg-Gotteron | 1528 | 16 |
| 15 | Vitkovice | 1526 | 9 |
| 16 | Adler Mannheim | 1525 | 9 |
| 17 | Tappara | 1519 | 24 |
| 18 | Sheffield Steelers | 1515 | 5 |
| 19 | SaiPa | 1514 | 4 |
| 20 | Kometa Brno | 1512 | 5 |
| 21 | Comarch Cracovia | 1510 | 1 |
| 22 | Rögle | 1505 | 11 |
| 23 | RB Salzburg | 1503 | 28 |
| 24 | Wolfsburg | 1503 | 3 |
| 25 | Sparta Prag | 1502 | 20 |
| 26 | KalPa | 1501 | 7 |
| 27 | Bordeaux GHC | 1501 | 3 |
| 28 | Mountfield | 1500 | 7 |
| 29 | TH Unia Oświęcim | 1498 | 2 |
| 30 | Jukurit | 1498 | 7 |
| 31 | Lukko Rauma | 1498 | 12 |
| 32 | Ilves | 1497 | 17 |
| 33 | Lausanne | 1495 | 7 |
| 34 | Bern | 1494 | 5 |
| 35 | Grenoble Bruleurs de Loups | 1493 | 4 |
| 36 | HK Nitra | 1493 | 4 |
| 37 | Zug | 1493 | 13 |
| 38 | Liberec | 1491 | 3 |
| 39 | TPS Åbo | 1490 | 1 |
| 40 | KooKoo | 1490 | 4 |
| 41 | Innsbruck | 1489 | 7 |
| 42 | Red Bull München | 1488 | 9 |
| 43 | HK Olimpija | 1486 | 1 |
| 44 | Fischtown | 1483 | 14 |
| 45 | Straubing | 1482 | 10 |
| 46 | Davos | 1482 | 6 |
| 47 | Rouen Dragons | 1480 | 6 |
| 48 | Biel | 1478 | 8 |
| 49 | Slovan Bratislava | 1476 | 2 |
| 50 | Belfast Giants | 1474 | 7 |
| 51 | Villacher | 1473 | 2 |
| 52 | GKS Tychy | 1472 | 3 |
| 53 | Pelicans | 1472 | 11 |
| 54 | Ingolstadt | 1468 | 15 |
| 55 | HC Bolzano Foxes | 1466 | 7 |
| 56 | Storhamar | 1466 | 14 |
| 57 | Odense | 1464 | 3 |
| 58 | Graz | 1464 | 3 |
| 59 | Sønderjyske | 1461 | 3 |
| 60 | Herning | 1461 | 3 |
| 61 | HC Kosice | 1455 | 4 |
| 62 | Stavanger | 1452 | 6 |
| 63 | Eisbären Berlin | 1447 | 19 |
| 64 | Aalborg | 1444 | 6 |
| 65 | Fehervar | 1443 | 6 |
| 66 | Klagenfurt | 1433 | 12 |
Skador och laguppställningar finns inte här — ingen öppen källa för det än. Spelet lämnas in hos Svenska Spel.